Seneca, L. Annaeus (asi 4 př. Kr. - 65 po Kr.). Římský filosof a státník. Narodil se ve španělské Cordobě jako syn místního učitele, ale brzy odešel do Říma, kde započal svou politickou kariéru, jak bylo v romanizovaných provinciích mezi dětmi z vyšších vrstev běžné. Za Gaia byl málem popraven a za Claudia vyhoštěn ze země, nebezpečí však unikl a stal se učitelem Nerona, který vystřídal Claudia v roce 54 po Kr. Zpočátku byl Neronovým rádcem, postupně však ztrácel jeho přízeň a v roce 65 po Kr. byl prohlášen za člena spiknutí a přinucen k sebevraždě.
Seneca napsal dva otevřeně politické traktáty, satirické pojednání o zbožštění Claudia a o dobrotě, a řadu filosofických spisů a veršovaných dramat. I když jeho satirický spis o Claudiovi obsahuje i vážné politické myšlenky, např. kritiku libovůle ve výkonu moci, jeho název Apocolocyntosis divi Cla udi (který by se dal přeložit jako Proměna božského Claudia v tykev) naznačuje, že bychom ho neměli brát příliš vážně.
K tématu výkonu moci se Seneca vrací ve spise O dobrotě (De clementia), věnovaném Neronovi a napsaném v době, kdy u něj byl ještě v oblibě. Dílo bylo určitě napsáno až poté, co Nero zavraždil svého nevlastního bratra Britannica. Hodnocení díla musí vycházet ze skutečnosti, že dobrota je charakteristickou vlastností panovníka, jehož moc je neomezená a může ji uplatňovat podle své libovůle.
V Senecově filosofických dílech obecnějšího charakteru lze také objevit prvky politické analýzy, i když jsou v prvé řadě věnována morálnímu poučení. Objevují se v nich úvahy o problémech republikánské a imperiální vlády, otroctví i společenského řádu jako celku. I když se však jedná o zále{itosti obecného významu, Senecovy analýzy se vždy zabývají morálním charakterem jednotlivých panovníků a morálním kodexem jednotlivých politiků. Nenajdeme v nich skutečnou snahu uvést do souvislosti chování jednotlivce s ústavním rámcem. MHC

odkazy
Seneca: Apocolocyntosis, ed. P.T. Eden. Cambridge, New York, Melbourne: Cambridge University Press, 1984.
literatura
Griffin, M. T.: Seneca: A Philosopher in Politics. Oxford: Clarendon Press, 1976. t